هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بررسی ۷ دلیلی که مانع از روشن شدن جاروبرقی می شود + راهکار

روشن-نشدن-جاروبرقی
5/5 - (5 امتیاز)

چرا جاروبرقی روشن نمی شود؟ علت های روشن نشدن جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم برقی و خانگی بسیار مهم جهت نظافت خانه ها به شمار می رود. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که قصد نظافت منزل خود را داشته باشید اما متوجه شوید که جاروبرقی روشن نمی شود.

روشن نشدن جاروبرقی مشکلی بسیار ناراحت کننده ای می باشد و به همین سبب بهتر است هرچه سریع تر اقدام به عیب یابی و تعمیر جاروبرقی خود نمایید.

ما در این مقاله به بررسی علت هایی که مانع از روشن شدن جاروبرقی می شود می پردازیم.

 

۷ علت اصلی روشن نشدن جاروبرقی

یکی از مشکلات رایجی که کاربران این دستگاه از آن شکایت دارند، روشن نشدن جاروبرقی می‌ باشد ممکن است گمان کنید سوختن موتور موجب روشن نشدن جاروبرقی می شود

اما جالب است بدانید در بسیاری از مواقع علت های بروز این مشکل  عوامل ساده ای می باشد که به راحتی قابل حل بوده و نیاز به تعمیر جاروبرقی‌ بوش ندارد.

به صورت کلی ۷ دلیل ممکن است موجب روشن نشدن جاروبرقی شما شود:

  1. اشکالاتی در پریز برق منزل
  2. وجود قطعی و اتصالی در سیم رابط جاروبرقی
  3. وجود مشکلاتی در سیم جمع کن جاروبرقی
  4. معیوب بودن کلید پاور جاروبرقی
  5. خرابی در رله جاروبرقی
  6. وجود مشکلاتی در برد الکترونیکی جاروبرقی
  7. خرابی موتور جاروبرقی

علت-های-رای-روشن-نشدن-جاروبرقی

اشکالاتی در پریز برق جاروبرقی

در صورتی که شما جزء آن دسته از کاربران جاروبرقی می باشید که برای روشن نمودن جاروبرقی خود از پریز های متعددی استفاده می کنید، بهتر است در صورت روشن نشدن جاروبرقی پیش از نگرانی‌ از سوختن قطعات جاروبرقی، دستگاه خود را به پریز دیگری متصل کنید.

گاهی اوقات روشن نشدن جاروبرقی به دلیل عدم وجود برق در پریز می باشد. در این شرایط بهتر است با یک فاز متر پریز برق را بررسی نمایید.

وجود قطعی یا اتصالی در سیم رابط جاروبرقی

گاهی اوقات نیز ممکن است به دلیل وجود قطعی و اتصالی در سیم رابط، جاروبرقی روشن نشود. وجود مشکل در سیم گاهی به دلیل قطعی سیم از دوشاخه می باشد و گاهی ممکن است در طول سیم و یا محل اتصال سیم به سیم جمع کن مشکلی وجود داشته باشد.

در این شرایط بهتر است جهت بررسی مقدار برقی که به موتور می رسد، از ولت متر استفاده کنید.

وجود مشکلاتی در سیم جمع کن جاروبرقی

گاهی اوقات ممکن است به دلیل وجود قطعی در شاخک های سیم جمع کن جاروبرقی،  با وجود جریان برق در سیم جمع کن، برق به دستگاه نمی رسد و موجب روشن نشدن جاروبرقی می شود.

جهت رفع این مشکل لازم است سر سیم جمع کن را آماده کرده و کمی خم کنید سپس قرقره را طوری روی سیم قرار دهید که به واسطه فشار قرقره به سمت پایین حرکت کرده و به متصل به برق شود. در این شرایط حالت فنری شاخک ها، موجب ایجاد ارتباط بین برق و موتور می شود.

بیشتر بخوانید  راهنمای خرید شوینده ماشین لباسشویی

معیوب بودن کلید پاور جاروبرقی

گاهی اوقات ممکن است علت روشن نشدن جاروبرقی، به دلیل مشکل بسیار ساده ای مانند خرابی کلید پاور جاروبرقی باشد.

به همین سبب در صورت بروز این مشکل پیش از هر کاری اقدام به بررسی دکمه روشن خاموش دستگاه نمایید.

در این شرایط می توانید با اهم متر کلید را بررسی نمایید. در صورت عدم وجود مشکل در کلید پاور، عقربه پاور در حالت روشن، بر روی صفر و در حالت خاموش بر روی ‌بی نهایت قرار می گیرد.در غیر این صورت لازم است اقدام به تعویض کلید نمایید.

وجود خرابی در رله جاروبرقی

در برخی از مدل های جاروبرقی، رله ای تعبیه شده است. در صورت باز بودن رله و عدم اتصال کلید قدرت، جاروبرقی‌ روشن نمی شود.

گاهی ممکن است رله چسبیده باشد و یا کلید قدرت قادر به اتصال نباشد. در این شرایط جاروبرقی قادر به روشن شدن نمی باشد.

در صورت روشن نشدن جاروبرقی لازم است رله را بررسی نمایید. جهت بررسی رله لازم است جاروبرقی را به برق متصل نمایید

و با کمک یک پیچ گوشتی اقدام به سفت نمودن دسته عایق کلید قدرت رله نمایید. در این شرایط در صورت وجود مشکل در رله، جارو روشن می شود. در صورت روشن نشدن جاروبرقی مشکل از رله نمی باشد.

در این شرایط لازم است تعمیر ارزان و تخصصی جاروبرقی را به تعمیرکاران مجرب بسپارید.

بررسی مدار سری موتور جاروبرقی

موتور های جاروبرقی از نوع مدار های سری می باشند. در این شرایط، در صورت بروز مشکل در یکی از اجزای جاروبرقی، قسمت های دیگر نیز از کار می افتد و به این اتفاق نیز موجب روشن نشدن جاروبرقی می شود.

در این شرایط جهت تست سالم بودن موتور، لازم است با کمک یک اهم متر ارتباط سری های مختلف جاروبرقی را بررسی نمایید. یکی از اصلی ترین علل روشن نشدن جاروبرقی، مرتبط با وجود مشکل در برد می باشد
برد مهم ترین قطعه در جاروبرقی می باشد که مانند مغز دستگاه وظیفه دارد دستورات لازم را به سایر قطعات ارسال می کند و اگر برد دچار مشکل شود و قادر به ارسال دستور به سایر قطعات نباشد و یا دستورات نادرست را به جاروبرقی ارسال نماید شما با روشن نشدن جاروبرقی مواجه می شوید و بهتر است پیش از بروز مشکل در سایر قطعات اقدام به ثبت درخواست تعمیر برد جاروبرقی بوش نمایید

در صورت بروز مشکل در هریک از اجزا لازم است با نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی در تهران تماس نمایید.

وجود مشکل در موتور جاروبرقی

در صورتی که با بررسی موارد پیشین مشکل روشن نشدن جاروبرقی شما رفع نشد، در این مرحله لازم است اقدام به بررسی سالم بودن و یا وجود مشکل در موتور جاروبرقی بپردازید. در این شرایط و جهت بررسی سلامت موتور، می توانید موتور را مستقیما به برق متصل کنید  و در صورت روشن نشدن آن، می توان به سوختن موتور جاروبرقی پی برد.

بیشتر بخوانید  عیب یابی و تعمیر مشکل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

سوختن موتور جاروبرقی می تواند به دلیل کثیفی بیش از حد فیلتر و وارد شدن بار اضافی به موتور خواهد شد بنابراین بهتر است به صورت دوره ای اقدام به سرویس جاروبرقی و همچنین تعویض فیلتر هپا جاروبرقی بوش نمایید

در شرایط کلی، معمولا موتور جاروبرقی نیم سوز شده و بعد می سوزد. به همین سبب پیش از سوختن موتور، با بوی سوختگی جاروبرقی در حین کار مواجه می شوید.

در این شرایط لازم است تعمیر موتور جاروبرقی سامسونگ را به تعمیرکاران روبراه سرویس بسپارید.

نتیجه گیری سایت روبراه سرویس

در این مقاله به بررسی مواردی که از روشن شدن جاروبرقی جلوگیری می کند پرداختیم. در صورت روشن نشدن جاروبرقی، لازم است اقدام به بررسی دو شاخه، سیم جمع کن جاروبرقی بوش، موتور و برد الکترونیکی جاروبرقی نمایید.

جهت حفظ کیفیت و افزایش طول عمر جاروبرقی لازم است به مواردی مانند نکشیدن سیم جمع کن جاروبرقی تا انتها، بررسی سالیانه قطعات جاروبرقی و عیب یابی سریع جاروبرقی پس از بروز مشکل در دستگاه بپردازید.

به شما توصیه می کنیم در صورت نیاز، سرویس و یا تعمیرات تخصصی جاروبرقی خود را به نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی بوش در شرق تهران بسپارید.

تعمیر کاران مجرب روبراه سرویس در خدمت شما هستند تا بهترین خدمات را در کوتاه ترین زمان ممکن با پایین ترین قیمت و بالاترین کیفیت ارائه دهند. شما عزیزان می توانید جهت ثبت درخواست تعمیرات جارو شارژی بوش و جاروبرقی را در انواع برند های موجود در بازار، با پرکردن فرم درخواست تعمیر  یا مراجعه حضوری یا از برقراری تماس تلفنی با شماره:۴۴۲۱۹۶۱۹-۰۲۱- ۶۸۲۸۷-۰۲۱ در ارتباط باشید. 

درخواست تعمیرات

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *